dsidata

Prevádzkujete svoje webstránky zabezpečené?

Google Chrome bude od júla 2018 označovať HTTP stránky ako nebezpečné.

Nepôjde iba o webstránky, kde je prihlásenie alebo platba kartou, ako to bolo doteraz, ale o všetky webstránky. Ak teda máte svoju súkromnú webstránku s nejakým blogom o čomkoľvek a nebudete mať na nej nakonfigurovaný SSL certifikát, bude Google Chrome vašim návštevníkom oznamovať, že web nie je bezpečný. Dá sa očakávať, že k prísnejšiemu správaniu Google Chrome sa čoskoro pridá aj Firefox, takže táto zmena sa bleskovo bude týkať približne 75% návštevníkov vášho webu.

Väčšina používateľov webových prehliadačov si stále nevšíma, či sa nachádzajú na zabezpečenej stránke (https) alebo nezabezpečenej (http). Že webstránky používajú HTTPS, spoznáte väčšinou podľa ikony zámku v adresnom riadku prehliadača, ako je vidno na obrázku.

 

Čo je to HTTPS?

Dôležité je písmeno "S" označujúce "Secure", teda "Zabezpečený". Hypertext Transfer Protocol Secure je “jazyk”, ktorým sa dorozumieva váš prehliadač so serverom, ktorý do prehliadača odosiela údaje webovej stránky.

Nie je dôvod na paniku

Nasadenia https sa nemusíte báť. Certifikát pre webstránky prevádzkované u nás je možné získať zadarmo. Ako náš zákazník si vo svojej Zákaznickej zóne v Správe hostingu / Web domény môžete kliknutím na prísluš ikonu pri web doméne požiadať o vydanie a nakonfigurovanie bezplatného Let's Encrypt SSL certifikátu. Týmto sa automaticky vygeneruje tiket s požiadavkou. O jej vybavení vás budeme informovať reakciou, ktorú vám okrem tiketového systému zašleme aj na vaše kontaktné mailové adresy. 

Kontrola webu

Po spustení https na vašej webstránke je potrebné zabezpečiť jej presmerovanie z http na https. Toto si môžete zapnúť v nastaveniach CMS systému vašej stránky, prípadne o pomoc požiadajte jej tvorcu alebo nás, radi vám s tým pomôžeme. Následne venujte čas dôkladnej kontrole. Vyskúšajte všetko, čo na webstránkach máte. Odosielanie formulárov, objednávok, zobrazovanie obsahu z externých odkazov a podobne.  Ak niekde v rámci webstránok odkazujete na ďalšie webstránky absolútne, to je v tvare http://mojweb.sk/nejaka-stranka, zmeňte to na https://mojweb.sk/nejaka-stranka.